bilgi@kure.bel.tr 0 (366) 751 21 09
GAZİLER GÜNÜ Tarihi: 19.09.2019

Küre Belediye Başkanlığı - Kastamonu

Türk kahramanlığının, Türk vatanseverlik ve cesaretinin En Büyük Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’le bütünleştiği ve taçlandığı gün olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşal’ Rütbesinin verilişinin 98. yıldönümünü ve ’19 Eylül Gaziler Günü’nü idrak etmenin engin duygusu içindeyiz.
 
Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda çok savaşlar yapmış, çok sayıda şehit ve gazi vermiştir. Özgürlüğü ve bağımsızlığı uğruna büyük mücadeleler veren bu yüce ulus için gazilik ve şehitlik çok önemli mertebelerdendir. Yurdumuzun topraklarını korumak ve savunmak için üstün bir cesaret örneği göstererek canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehit ve gazilerimiz her zaman onur kaynağımız ve ulusal birliğimizin simgeleri olmuştur.
 
Bu vesileyle her bir metrekaresi kanlarıyla vatan yapılmış bu topraklarda geçmişten bugüne milletimizin bağımsızlığı için mücadele etmiş, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm milli mücadele kahramanlarımıza, şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan kahraman gazilerimizin bu önemli gününü kutluyor, saygı, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.